04.08.2010, Dizeldorf

 

 

Contact

Ime Jelena Šarenac
  Corporate Communications Serbia
Phone +381-11-207-22-09
Fax +381-11-207-22-99
Email Pošalji E-Mail

Henkel ostvario značajan rast prodaje i profita u drugom kvartalu 2010.godine

“Nakon veoma dobrog početka fiskalne 2010. godine, naše poslovanje nastavlja da se uspešno razvija i u drugom kvartalu, dok su sektori Adhezivi tehnologije i  Kozmetika posebno doprineli tom rezultatu. Pored toga, od ukupnog rasta prodaje, 41 odsto čini udeo u prodaji na rastućim tržištima ,“ istakao je Kasper Rorsted, predsednik UO Henkela i dodao: “Naši snažni brendovi i uspešne inovacije i ovog puta su doprineli odličnim rezultatima. Takođe, veoma dobar učinak se može pripisati i reorganizaciji i smanjenju troškova. Posle ovih rezultata, možemo očekivati značajno poboljšanje rezultata za više od 25%, gledano za celu fiskalnu godinu u odnosu na 2009”.
  • Rast prodaje od 11,6 odsto na 3,890 milijardi evra
  • Organski rast prodaje od 6,8 odsto
  • Udeo u rastu prodaje na tržištu u razvoju : porastao sa 3 odsto na 41 odsto
  • Prilagođena operativna zarada: rast od 54,5 odsto na 476 miliona evra
  • Prilagođena EBIT marža: rast of 3,5 procentnih poena na 12,2 odsto
  • Korigovani prinos po preferencijalnoj akciji (EPS): rast od 97,1 odsto na 0,73 evra

Tokom drugog kvartala 2010. godine Henkel je ostvario prodaju od 3,890 milijardi evra. U uslovima tržišta koje se oporavlja, ovo je rast od  11,6 odsto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Nakon korekcije za kursne razlike, rast prodaje iznosi 6,0 odsto. U organskim terminima, rast je bio značajnih 6,8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Ovo je posledica snažnog rasta prodaje u prvom kvartalu 2010. Sektori Adhezivi i Tehnologije i sektor Kozmetike su doprineli ovako pozitivnom rezultatu. Sektor Adhezivi i Tehnologije ostvario je dvocifren organski rast od 13,6 odsto. Uz organski rast prodaje od 5,0 odsto, poslovni sektor Kozmetike je još jednom nadmašio nivo rasta. Sektor Deterdženti i kućna hemija ostvario je pozitivan rast mada je usled jake konkurencije, zabeležen organski pad prodaje od 1,5 odsto.

Zahvaljujući prevashodno značajnom poboljšanju u Sektoru Adhezivi tehnologije, operativni profit (EBIT) povećan je za 51,2 odsto, sa 279 miliona na 421 miliona evra. Nakon korekcija jednokratnih troškova (9 miliona evra), jednokratnih dobiti (1 milion evra) i za troškove restrukturisanja (47 milion evra), korigovani operativni profit porastao je za 54,5 odsto, sa 308 na 476 miliona evra.

Prinos od prodaje (EBIT marža) se značajno povećao sa 8,0 na 10,8 odsto. Korigovani prinos od prodaje porastao je sa 8,7 na 12,2 odsto.

Finansijski rezultat se popravio sa -60 miliona evra na -35 miliona. Do ovoga je došlo usled smanjenja neto duga uz poboljšanje rezultata ostvarenih deviznim hedžing transaksijama. Stopa poreza na dobit je bila na nivou od 27,5 odsto.

Usled povećanog EBIT-a, tromesečni neto prihod se povećao za 86,7 odsto, sa 150 miliona evra na 280 miliona evra. Nakon odbitka obaveza za dividende manjinskih akcionara, u ukupnom iznosu od 7 miliona evra, tromesečni neto prihod dostigao je 273 miliona evra. Korigovani tromesečni neto prihod po odbitku manjinskih interesa dostigao je 315 miliona evra u odnosu na 162 miliona ostvarenih u istom tromesečju prošle godine. Prinos po prefencijalnoj akciji (EPS) povećao se sa 0,33 evra na 0,63 evra. Korigovani prinos je skoro dupliran, dostigavši 0,73 evra u odnosu na 0,37 evra koliko je zabeleženo u istom tromesečju prethodne godine.

Učinak poslovnih sektora

U prvom tromesečju 2010. godine, poslovni sektor Deterdženti i kućna hemija zabeležio je rast prodaje od 2,7 odsto na 1,086 milijardi evra. Devizni uticaj je dostigao 4,6 odsto. Međutim, snažna promotivna i agresivna konkurencija je dovela do pada cena od 4,7 odsto. Stoga je uprkos značajnom povećanju obima prodaje od 3,2 odsto, organska nivo prodaje opao za 1,5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Ipak, operativni profit je uvećan za 15,4 odsto na 137 miliona evra, gde je povećanje cena materijala uspešno ublaženo dodatnim smanjenjem troškova nabavke i proizvodnje. Prinos od prodaje je 12.6 % i  beleži rast za 1,4 procentnih poena u odnosu na isto tromesečje prethodne godine.

Uprkos visokim ciframa zabeleženim u prethodnoj godini, poslovni sektor Kozmetike postigao je snažan rast organske prodaje od 5,0 odsto na 865 miliona evra u drugom tromesečju 2010. godine, postigavši značajne rezultate na rastućim tržištima i nastavivši veoma uspešan trend iz prethodnih kvartala. Uz značajno veće investicije u sektoru marketinga, operativni profit (EBIT) je u ovom sektoru porastao za 12,4 odsto na 112 miliona evra. Prinos od prodaje je poboljšan za 0,3 procentna poena na 13,0 odsto,  što je novi rekord za drugi kvartal.

Sektor Adhezivi tehnologije je pozitivne rezultate iz prvog kvartala nastavio i u drugom. Uz porast od 19,5%na 1,890 milijardi evra, rezultat prodaje je bio znatno iznad nivoa prodaje u istom kvartalu prethodne godine. U organskim terminima, prihodi su se uvećali za 13,6 odsto, zahvaljujući značajnom rastu obima prodaje koji je uspeo da ublaži blagi pad cena. Svi Henkelovi poslovni sektori i regioni doprineli su ovom izuzetnom rastu prodaje: rastuća tržišta Azije (ne uključujući Japan), Afrike i bliskog istoka, Latinske Amerike i istočne Evrope su još jednom zabeležila natprosečne rezultate. Operativni profit je u odnosu na isto tromesečje prethodne godine,  gotovo udvostručen, dostigavši iznos od 222 miliona evra. Prilagođena EBIT marža je iznosila 255 miliona evra. Korigovan prinos na prodaju povećan je za 11,8 procentnih poena, što je značajnih 5,8 odsto više nego prethodne godine. Prilagođeni prinos na prodaju je porastao za 6,3 procentna poena na rekordnih 13,5 odsto.

Regionalni učinak

U Evropsko/afričko/bliskoistočnom regionu, prodaja je zabeležila organski porast od 6,3 odsto u odnosu na drugo tromesečje 2009. godine, dostigavši 2,307 milijardi evra, uz značajan doprinos sva tri poslovna sektora. Region Afrike/Bliskog Istoka je ponovo ostvario dvocifren organski rast, dok je poslovanje u istočnoj Evropi nastavljeno uz pozitivne jednocifrene vrednosti. Zapadna Evropa, uključujući i Nemačku, ostvarila je srednji organski jednocifren rast, kao i u prvom kvartalu 2010. godine. Na tržištima u razvoju Istočne Evrope, Afrike/Bliskog istoka, Latinske Amerike i Azije (bez Japana), prodaja se povećala za 21,4 odsto na 1,598 milijardi evra. U odnosu na isti kvartal prethodne godine, organski rast dostigao je 11,6 odsto, opet zabeleživši dvocifren rast prodaje. Svi naši poslovni sektori doprineli su ovom ostvarenju, naročito sektor Adhezivi tehnologije i sektor Kozmetike. Udeo prodaje tržišta u razvoju povećao se sa 38 na 41 odsto.

Predviđanje prodaje i profita za 2010. godinu

Henkel je uveren da će ponovo poboljšati organsku prodaju na tržištima na kojima posluje kada je u pitanju organski rast prodaje. Izvestan broj operativnih mera je već pokrenut u poslovanju, od kojih Henkel očekuje dodatne pozitivne momente. Na primer, Henkel predviđa dalji rast profita usled integracije sa kompanijom National Starch i usled strogo kontrolisanog upravljanja troškovima. Svi ovi činioci i očekivani rast prodaje će pozitivno uticati na kretanje korigovanog operativnog profita (EBIT) i korigovanog prinosa po preferencijalnoj akciji (EPS). Henkel očekuje da će oba ova finansijska pokazatelja ostvariti značajan rast od više od 25 odsto u odnosu na vrednosti ostvarene u 2009. godini. 

                             ###
Ova informacija sadrži predviđanja koje su zasnovane na trenutnim procenama i pretpostavkama donesenim od strane menadžmenta kompanije Henkel AG & Co. KGaA. Ova predviđanja su okarakterisana upotrebom izraza kao što su očekivati, nameravati, planirati, predviđati, pretpostavljati, verovati, proceniti, ošekivati itd. Takve izjave ni u kom pogledu ne treba prihvatati kao garanciju da će se ta očekivanja ispuniti. Budući učinak i zaista postignuti rezultati od stane Henkel AG & Co. KGaA kompanije i svih njenih delova zavise of brojnih rizika i neizvesnosti te se stoga mogu mateirjalno razlikovati od predviđanja. Mnogi od ovih faktora su van Henkelove kontrole i ne mogu se unapred precizno odrediti, kao što su buduća ekonomsko okruženje i potezi konkurencije i ostalih aktera na tržištu. Henkel ne planira niti trenutno osvežava neka predviđanja.

Kontakt

Henkel Srbija d.o.o.
Jelena Šarenac  
Head of Corporate Communication
jelena.sarenac@rs.henkel.com
Tel. +381 11 207 22 09

Henkel Srbija d.o.o.
Milica Kokora
Corporate Communication
milica.kokora@henkel.com
Tel. +381 11 207 21 95


Communis
Damir Duraki
PR Executive
damir.duraki@communis.rs
Tel. +381 11 36 36 715
Mob. +381 65 36 36 191