Henkel koristi sistem ranog upozorenja za rizike održivosti na svetskim tržištima nabavke. Proces započinjemo procenom potencijalnih rizika u regionu ili zemlji. Pritom se koncentrišemo na zemlje koje, po mišljenju međunarodnih institucija, jesu povezane sa povećanim stepenom rizika održivosti. Procena obuhvata kriterijume „ljudska prava“, „korupcija“ i „pravno okruženje“, kao i rizične lance vrednosti. Rizični lanci vrednosti povezani su sa industrijama i sektorima za koje smatramo da potencijalno predstavljaju rizik za održivost naše kompanije. To nam pomaže da identifikujemo zemlje i tržišta za nabavku za koje su možda potrebne posebne mere predostrožnosti.
Najistaknutiji savremeni primer rizične zemlje povezane sa materijalima koji predstavljaju rizik za održivost su istočne provincije Demokratske Republike Kongo (DRC), gde su različite vojske, grupe pobunjenika i spoljni akteri profitirali od rudarstva, dok su istovremeno doprineli nasilju i eksploataciji tokom ratova u regionu. Četiri minerala koji se dobijaju iz istočnog Konga i susednih zemalja su takozvani „minerali sukoba“. Ovi minerali obuhvataju kolumbit-tantalit (ruda tantala), kasiterit (ruda kositra), volframit (izvor volframa) i zlato, koji se koristi za konačnu proizvodnju metala tantal, kositar, volfram i zlato, poznatih kao 3TG.
Budući da je teško znati da li se određena sirovina koju kupujemo koristi za finansiranje aktivnosti kršenja ljudskih prava ili drugih zločina, svake godine tražimo da naši direktni dobavljači metala dostave odgovarajuću dokumentaciju kao dokaz da ne kupuju ili ne prerađuju metale iz takvih sumnjivih izvora.